Juraj bol mladý a talentovaný programátor, ktorý pracoval v prestížnej IT firme. Mal rád svoju prácu, ale často sa cítil unavený a frustrovaný z nekonečných úloh, termínov a tlaku. Jeho pozornosť bola rozptýlená mnohými vecami, ktoré ho obklopovali: e-maily, správy, sociálne médiá, kolegovia, šéf, rodina, priatelia. Nemal čas ani energiu venovať sa tomu, čo ho skutočne bavilo a napĺňalo.
Jedného dňa sa mu naskytla príležitosť zúčastniť sa školenia o neuro lingvistickom programovaní (NLP), ktoré organizovala jeho firma. Zaujalo ho, že NLP je štúdium štruktúry subjektívnych skúseností, vzťahu medzi mysľou, jazykom, emóciami a modelmi správania . Zistil, že NLP ponúka praktické metódy, techniky a komunikačné modely, ktoré mu môžu pomôcť zvýšiť svoju pracovnú výkonnosť, svoj tvorivý duševný potenciál, svoje sebavedomie a hlavne svoju spokojnosť so životom .
Na školení sa Juraj zoznámil s lektorom Radom, ktorý bol certifikovaným NLP trénerom a koučom. Rado bol sympatický, energický a nadšený z toho, čo robil. Vysvetlil Jurajovi, že NLP je založené na modelovaní vzorcov myslenia, správania a komunikácie najúspešnejších ľudí v rôznych oblastiach . Povedal mu, že NLP mu môže pomôcť pochopiť a zmeniť svoj život tak, aby maximálne využil svoj potenciál a tvorivo ho rozšíril o schopnosti a možnosti úspešných ľudí .
Juraj bol zvedavý a ochotný sa učiť. Rado mu ukázal niektoré základné NLP techniky, ktoré sa týkali pozornosti. Jednou z techník NLP (neurolingvistického programovania), ktorú ho Rado naučil je technika zvaná “ukotvenie”. Táto technika spočíva v spojení určitého vnemového podnetu (napríklad zvuku, obrazu alebo dotyku) s konkrétnym psychickým stavom alebo reakciou. Tu je príklad, ako by ste mohli použiť ukotvenie na zlepšenie pozornosti:
- Vyberte si podnet, ktorý bude slúžiť ako vaše “ukotvenie” – napríklad môže ísť o malý predmet, ktorý si môžete dať do vrecka.
- Nájdite si tiché miesto, kde môžete byť nerušene a zamerajte sa na úlohu, ktorá vyžaduje vašu pozornosť.
- Keď cítite, že ste plne sústredení a v “zóne”, stlačte predmet vo vrecku alebo vykonajte inú akciu, ktorú ste si vybrali ako ukotvenie.
- Opakujte tento proces viackrát, aby ste posilnili spojenie medzi ukotvením a stavom sústredenia.
- V budúcnosti, keď budete potrebovať zvýšiť svoju pozornosť, môžete použiť toto ukotvenie (stlačenie predmetu) na vyvolanie stavu sústredenia.
Táto technika môže pomôcť pri trénovaní mozgu, aby sa lepšie sústredil v situáciách, keď je to potrebné.
Vysvetlil mu, že pozornosť je mentálny kognitívny proces, ktorý zabezpečuje koncentráciu vedomia na určité objekty alebo javy . Povedal mu, že pozornosť môže byť nedobrovoľná alebo dobrovoľná, a že je dôležité vedieť, ako ju riadiť a smerovať .
Nedobrovoľná pozornosť je tá, ktorá je vyvolaná vplyvom stimulu, ktorý nás na chvíľu núti odvrátiť pozornosť od našich zámerov a prepnúť ju na niečo iné. Môže ísť o neočakávaný hluk, novú osobu, pohybujúci sa predmet, duševný stav, individuálnu náladu . Nedobrovoľná pozornosť je cenná pre jej živosť a prirodzenosť, ale zároveň môže rozptyľovať osobnosť pred vykonaním naliehavých úloh alebo riešením významných problémov .
Dobrovoľná pozornosť je tá, ktorá je spojená s uvedomovanou voľbou človeka, ktorý sa zameriava na určitý cieľ alebo úlohu. Vyžaduje si motiváciu, napätie, aktiváciu duševnej aktivity, stabilitu a pružnosť . Dobrovoľná pozornosť je nevyhnutná pre dosahovanie vynikajúcich výsledkov v akejkoľvek oblasti, ale zároveň si vyžaduje opatrnosť, pretože dlhodobá koncentrácia môže viesť k stavu únavy alebo prepracovania .
Rado naučil Juraja, ako rozvíjať svoju dobrovoľnú pozornosť pomocou niekoľkých jednoduchých cvičení. Napríklad, ako sa zamerať na svoj dych, svoje telo, svoje zmysly, svoje myšlienky, svoje pocity. Ako sa zbaviť rušivých faktorov, ako sú e-maily, správy, sociálne médiá, kolegovia, šéf, rodina, priatelia. Jednou z najdôležitejších veci ktorú Rado Juraja naučil bolo ako si stanoviť priority, plánovať svoj čas, robiť si prestávky, odmeňovať sa. Ako si nastaviť a formulovať svoje ciele, hodnoty, vízie, stratégie, kritériá. Ako si vytvárať pozitívne afirmácie, vizualizácie, kotvy, metafory. Ako sa napájať na svoje zdroje, svoje silné stránky, svoje talenty a svoje vášne.
Juraj sa postupne naučil, ako ovládať svoju pozornosť a ako ju využívať pre svoj osobný a profesionálny rozvoj. Začal si všímať, že sa cíti lepšie, že je viac produktívny, kreatívny, sebavedomý a spokojný. Začal si vytvárať nové návyky, ktoré mu pomáhali dosahovať svoje ciele ľahšie a hravo napĺňať svoje potreby. Začal si užívať svoju prácu, ale aj svoj voľný čas. Začal si budovať kvalitnejšie vzťahy so svojimi kolegami, šéfom, rodinou, priateľmi. Začal si plniť svoje sny.
Juraj bol vďačný Radovi, že mu ukázal, aká je dôležitá ľudská pozornosť a ako ju môže zlepšiť pomocou NLP. Uvedomil si, že NLP je skvelý nástroj, ktorý mu pomáha pochopiť seba, druhých a svet. Uvedomil si, že NLP je spôsob, ako sa stať lepším človekom.