Ahojte volám sa Betty. Bola som na konferencii o živote bez bariér a inklúzii v živote, kde som sa zúčastnila na workshopoch. Zaoberám sa biznis koučingom už niekoľko rokov a som rada, keď môžem pomáhať ľuďom dosiahnuť svoje ciele a sny. Som veľmi príjemná a milá slečna, ktorá sa nevzdáva. Aj keď som odkázaná na invalidný vozík, neberiem to ako prekážku, ale ako výzvu.
Na jednej z prestávok som sa zoznámila s trénerom neuro lingvistického programovania (NLP) Radom. Bol to sympatický a usmievavý muž, ktorý tiež sedel na invalidnom vozíku. Zaujal ma jeho entuziazmus a energia, ktorú vyžaroval. Rozprávali sme sa o rôznych témach a ja som mu povedala, že sa venujem biznis koučingu. Povedal mi, že NLP je skvelý nástroj na zlepšenie komunikácie, sebavedomia a motivácie, ktorý mi môže pomôcť dosahovať moje ciele rýchlejšie a ľahšie. Zaujalo ma to a spýtala som sa ho, či by mi mohol ukázať nejaké techniky NLP.
Súhlasil a pozval ma do jednej z miestností, kde sme mali viac súkromia. Tam mi povedal, že NLP je založené na tom, ako vnímame svet prostredníctvom našich zmyslov a ako ovplyvňujeme naše správanie a emócie pomocou našich myšlienok a slov. Povedal mi, že NLP nám pomáha identifikovať a zmeniť naše obmedzujúce presvedčenia, ktoré nás brzdia v dosahovaní toho, čo chceme.
Zaujalo ma to a spýtala som sa ho, ako môžem zistiť, či mám nejaké obmedzujúce presvedčenia. Povedal mi, že jedným zo spôsobov je položiť si otázku: „Čo by som robila inak, keby som verila, že môžem?“ A potom si všimnúť rozdiel medzi tým, čo robím teraz a tým, čo by som robila vtedy.
Skúsila som si to a napadlo mi jedno obmedzujúce presvedčenie, ktoré som mala už dlho. „Ja by som rada otužovala, ale myslím si, že nemôžem.“ „Prečo si myslíš, že nemôžeš?“ „Lebo som na invalidnom vozíku a mám strach že si tým môžem ublížiť, že môžem dostať infarkt jednoducho mám z toho strach.“ Opýtal sa: „A čo ak by si mohla? Čo by sa zmenilo?“ Povedala som mu: „No… asi by som bola zdravšia, odolnejšia a šťastnejšia🙂.“ „A to by si chcela?“ Povedala som mu: „Áno, samozrejme.“
„Takže teraz vieme, čo je tvoje obmedzujúce presvedčenie a aký je jeho negatívny dopad na tvoj život. A vieme aj to, čo by si namiesto toho chcela dosiahnuť. Teraz ti ukážem, ako môžeš zmeniť toto obmedzujúce presvedčenie na podporné presvedčenie pomocou NLP.“
Existuje niekoľko techník NLP na zmenu presvedčení, otestujeme jednu, ktorá sa nazýva „reframing“. Povedal mi, že reframing je spôsob, ako zmeniť význam nejakej situácie alebo myšlienky tak, aby nám slúžila namiesto toho, aby nám škodila. Povedal mi, že reframing sa používa tak, že si nájdeš nejaký pozitívny aspekt alebo výhodu v tom, čo považuješ za negatívne alebo nevýhodné.
“Napríklad, tvoje obmedzujúce presvedčenie je: ‚Ja by som rada otužovala, ale myslím si, že nemôžem.‘ Ako by si mohla zmeniť tento výrok tak, aby ti pomohol namiesto toho, aby ti ubližoval?“ Zamyslela som sa a povedala som: „Možno by som mohla povedať: ‚Ja by som sa rada otužovala a verím, že to dokážem.’“ „To je dobrý začiatok. A ako by si sa cítila, keby si to povedala?“ „Cítila by som sa viac sebavedomá a odhodlaná .“ „A to je presne to, čo chceš dosiahnuť! Chceme, aby si sa cítila tak, ako by si sa cítila, keby si už otužovala! A teraz ti poviem ešte niečo, čo ťa možno prekvapí. Ja tiež otužujem. Každý deň si dám studenú sprchu a cítim sa skvele, vitálne a plný energie🙂 Otužovanie je jednoducho super. Tiež som si na začiatku myslel že to nedokážem ale potom keď som spoznal NLP zmenil som svoje presvedčenie o tom, čo je pre mňa možné a čo nie. A ty to môžeš zmeniť tiež.“
Bola som prekvapená a zvedavá. Spýtala som sa ho: „Ako si to urobil? Ako si zmenil svoje presvedčenie?“ Povedal mi: „Urobil som to rovnako, ako sme to urobili my dvaja. Použil som reframing. Keď som sa prvýkrát dozvedel o otužovaní a o jeho blahodarných účinkoch na zdravie a psychiku, povedal som si: ‚To je super, ale ja to nemôžem robiť. Som na invalidnom vozíku.‘ Ale potom som si uvedomil, že to je len moje obmedzujúce presvedčenie a že ho môžem zmeniť. Tak som si povedal: ‚To je super a ja to môžem robiť. Som na invalidnom vozíku a mám silnú vôľu.‘ Potom som začal skúšať otužovať postupne. Najprv som si dal studenú vodu iba na ruky a nohy. Potom na celé telo. A nakoniec aj na hlavu. A cítil som sa čoraz lepšie a lepšie. Teraz je to pre mňa jeden z mojich obľúbených stereotypov.”
Obdivovala som jeho odvahu a vytrvalosť. Povedala som mu: „To je úžasné si a nie len pre mňa inšpirácia. Ako dlho už otužuješ?“ „Už asi 5 rokov. A vieš čo? Nie som sám. Poznám ďalších ľudí, ktorí sú tiež na invalidnom vozíku a tiež otužujú. „Napríklad môj známy David, ktorý žije vo Švajčiarsku. On sa kúpe v jazerách a riekach, ktoré sú ľadové. A vieš, čo je na tom najlepšie? Že sa cíti šťastný a spokojný so svojím životom. Vieš prečo to robí? Lebo má svoje prečo. Lebo má svoj dôvod, prečo chce otužovať. A to je to, čo ti chcem poradiť aj ja. Ak chceš otužovať alebo ak chceš dosiahnuť aj akýkoľvek iný cieľ, potrebuješ si určiť svoje prečo. Prečo to chceš robiť? Aký je tvoj dôvod, motivácia, zmysel? Tvoje prečo ti umožní udržať si vášeň a energiu pre daný cieľ, aj keď sa objavia prekážky alebo ťažkosti. Tvoje prečo ti pomôže prekonať tvoje obmedzujúce presvedčenia a zmeniť ich na presvedčenia, ktoré ťa budú podporovať“
Pozrel sa na mňa a spýtal sa ma: „Takže teraz sa spýtaj seba: Prečo chcem otužovať? A odpovedz si úprimne a hlboko. Neuspokoj sa s povrchnou alebo všeobecnou odpoveďou. Skús nájsť ten najhlbší a najsilnejší dôvod, ktorý ťa poháňa. A potom si ho zapamätaj a opakuj si ho každý deň, keď budeš otužovať až kým sa to nestane súčasť tvojej DNA 😉.“
Zamyslela som sa nad jeho otázkou a snažila som sa nájsť svoje prečo. A potom som mu povedala: „Ja chcem otužovať, lebo chcem byť zdravá a silná. Lebo chcem byť schopná čeliť výzvam, ktoré mi prinesie život. Lebo chcem byť príkladom pre iných ľudí, ktorí si myslia, že nemôžu robiť veci, ktoré by chceli. Lebo chcem cítiť radosť a spokojnosť zo seba a zo svojho tela. Lebo chcem žiť plnohodnotný a šťastný život.“
„Waw! To je skvelé prečo. To je presne to, čo potrebuješ vedieť, aby si mohla začať otužovať. Ukážem ti ako môžeš začať otužovať postupne a bezpečne. Odporučím ti aj niektoré zdroje, ktoré ti pomôžu dozvedieť sa viac o otužovaní a jeho výhodách. Napríklad mohla by si si naštudovať niečo od Wima Hofa, ktorý je známy ako ľadový muž a ktorý dokázal neuveriteľné veci v extrémnych podmienkach.
„Ale nezabúdaj na jedno. Otužovanie nie je len o tom, že sa vystavuješ studenej vode. Otužovanie je o tom, že sa vystavuješ svojmu strachu a že ho premáhaš. Otužovanie je o tom, že si uvedomuješ svoju silu a že ju používaš. Otužovanie je o tom, že si veríš a že si dôveruješ. Otužovanie je o tom, že sa miluješ a že sa rešpektuješ. Otužovanie je o tom, že žiješ svoj život naplno a že si ho užívaš.“
„Takže, si pripravená začať otužovať?“ Prikývla som a povedala som: „Áno, som pripravená. Ďakujem ti za tvoju pomoc a podporu. Ty si pre mňa veľkou inšpiráciou.“ „Rád som to pre teba urobil 🙂“ A potom sme sa objali a vybrali sme sa spolu spať na konferenciu. Radovi som potom poslala fotky na ktorých sa otužujem. Dodnes sme dobrými priateľmi.
—
Toto je koniec môjho príbehu. Dúfam, že sa ti páčil a že si z neho zoberieš niečo cenné. Ak máš záujem o otužovanie a chceš sa dozvedieť viac o tom, ako ti môže pomôcť NLP, neváhaj a obráť sa na trénera Rada. On ti rád poradí a pomôže dosiahnuť tvoje ciele. Môžeš ho kontaktovať cez jeho webstránku alebo cez jeho sociálne médiá. Tak neváhaj a skús to. Uvidíš, že to bude stáť za to. A pamätaj na svoje prečo. To je to, čo ťa bude držať na ceste k úspechu a šťastiu. Prajem ti veľa šťastia a zdravia.