Peter bol mladý a ambiciózny študent, ktorý si stanovil veľký cieľ: chcel sa stať lekárom. Vedel, že to bude vyžadovať veľa práce, učenia a obetovania, ale bol odhodlaný to dosiahnuť. Preto sa snažil študovať čo najlepšie, zúčastňovať sa rôznych kurzov a seminárov, a pripravovať sa na prijímacie skúšky na medicínsku fakultu.
Jedného dňa sa dozvedel o neuro lingvistickom programovaní (NLP), ktoré je metódou osobného rozvoja založenou na využívaní jazyka, myslenia a správania na dosahovanie cieľov. Zaujalo ho, že NLP ponúka rôzne techniky, ako napríklad zrýchlená forma učenia, ktorá mu môže pomôcť zlepšiť jeho pamäť, koncentráciu, kreativitu a motiváciu. Rozhodol sa preto naučiť viac o NLP a vyskúšať niektoré z týchto techník.
Zrýchlená forma učenia je technika NLP, ktorá spočíva v tom, že si rozdelíme učivo na menšie časti, ktoré si zapamätáme pomocou rôznych spôsobov, ako napríklad asociácií, rýmov, obrázkov alebo piesní. Peter si rozdelil učivo z biológie, chémie a fyziky na jednotlivé témy a podtémy, ktoré si zapamätal pomocou rôznych pomôcok. Napríklad si zapamätal názvy kostí v ľudskom tele pomocou rýmu: “lebka je hlava, chrbtica je stava, rebro je žebra, panva je bedra” a tak ďalej. Týmto spôsobom si uľahčil učenie a zvýšil svoju pamäť.
Peter bol nadšený z toho, ako mu NLP pomohlo zlepšiť sa v štúdiu a priblížiť sa k svojmu cieľu. Cítil sa sebavedomejší, kompetentnejší a motivovanejší. Bol presvedčený, že sa mu podarí uspieť na prijímacích skúškach a stať sa lekárom.
Avšak život nie je vždy taký jednoduchý a priamy. Peter sa musel vyrovnať s mnohými prekážkami a zmenami na ceste k svojmu cieľu. Napríklad musel čeliť veľkej konkurencii od ostatných uchádzačov o miesto na medicínskej fakulte. Musel tiež zvládať stres a tlak zo strany svojej rodiny a priateľov, ktorí od neho očakávali veľa. A musel tiež riešiť svoje osobné problémy, ako napríklad zdravotné ťažkosti, finančné ťažkosti alebo vzťahové ťažkosti.
Peter sa niekedy cítil sklamaný, frustrovaný alebo znechutený z toho, že sa mu nedarí dosiahnuť svoj cieľ tak rýchlo a ľahko, ako by chcel. Niekedy sa dokonca pýtal sám seba, či má zmysel si stanovovať ciele, ak sa mu nie vždy naplnia. Niekedy sa dokonca chcel vzdať svojho sna.
Ale Peter nebol typ človeka, ktorý by sa ľahko vzdal. Vedel, že stanovovanie si cieľov je dôležité pre jeho osobný rozvoj a úspech. Vedel, že aj keď sa mu nie vždy podarí dosiahnuť svoje ciele, stále má z nich veľa prínosov. Vedel, že stanovovanie si cieľov mu pomáha rozvíjať svoje schopnosti, zručnosti a znalosti. Vedel, že stanovovanie si cieľov mu pomáha objavovať nové príležitosti a možnosti. A vedel, že stanovovanie si cieľov mu pomáha zvyšovať svoju sebadôveru a sebaúctu.
Preto sa Peter nenechal odradiť od stanovovania si cieľov. Naopak, snažil sa uvedomiť si, čo mu bráni dosiahnuť svoje ciele, a hľadal spôsoby, ako ich prekonať alebo prispôsobiť. Snažil sa tiež revidovať svoje ciele a urobiť ich realistické a dosiahnuteľné. A snažil sa tiež používať NLP techniky, ktoré mu pomáhali udržiavať svoju víziu, pocity a motiváciu.
Napriek tomu sa Peterovi nepodarilo dostať na medicínsku fakultu. Bol to veľký neúspech pre neho, ktorý ho zarmútil a zneistil. Ale nestratil nádej ani vieru v seba. Uvedomil si, že jeho cieľ byť lekárom nie je jediný spôsob, ako naplniť svoj sen pomáhať ľuďom a zlepšovať ich zdravie. Uvedomil si, že existujú aj iné možnosti a príležitosti, ktoré by mohol využiť. Napríklad mohol študovať ošetrovateľstvo, farmáciu, fyzioterapiu alebo psychológiu. Mohol tiež dobrovoľne pracovať v nemocniciach, domovoch dôchodcov alebo charitatívnych organizáciách. Mohol tiež cestovať do chudobných krajín a pomáhať tam miestnym ľuďom s ich zdravotnými problémami.
Peter si uvedomil, že jeho cieľ byť lekárom bol len jedným z mnohých spôsobov, ako naplniť svoju vášeň a poslanie v živote. Uvedomil si tiež, že jeho cesta k tomuto cieľu bola plná hodnotných skúseností, ktoré mu pomohli rásť a rozvíjať sa ako človek. Uvedomil si tiež, že jeho snaha dosiahnuť tento cieľ bola inšpiráciou a príkladom pre mnohých ľudí okolo neho.
**Peter si teda uvedomil, že stanovovanie si cieľov je prospešné pre nás aj keď sa nám nie vždy naplnia. Samozrejme, to neznamená, že by sme mali byť spokojní s neúspechom alebo rezignovať na naše sny. Naopak, mali by sme sa snažiť analyzovať, čo nám bráni dosiahnuť naše ciele, a hľadať spôsoby, ako ich prekonať alebo prispôsobiť.